Останніми днями соцмережі та медіа буквально вибухнули новиною: мовляв, після 17 липня 2025 року військовозобов’язані, які не оновили свої дані до 16 липня 2024-го, можуть зітхнути з полегшенням — штрафи скасовано.

Декілька українських адвокатів зробили гучні заяви про "порятунок" від відповідальності. Але чи все так просто?

Мобілізація
Мобілізація

У чому суть?

Юристи посилаються на адміністративний кодекс — зокрема, статтю 210-1, яка регулює відповідальність за порушення правил військового обліку. Вони зазначають: відповідно до законодавства, термін притягнення до адмінвідповідальності за невиконання обов'язку з оновлення даних — один рік. Тобто, якщо з 16 липня 2024 року минув рік, то й штрафи вже не діють.

Адвокат Роман Сімутін звертає увагу на ключову деталь: у примітці до статті вказано, що не можна штрафувати особу, якщо необхідну інформацію про неї можна знайти в інших державних реєстрах. Багато судів, ухвалюючи рішення про скасування штрафів, саме на це й спиралися.

"Ця норма фактично ніколи не працювала на практиці. Суди вимагали від ТЦК конкретизації: яких саме даних бракує. І якщо цих уточнень не було — штраф скасовували", — пояснює Сімутін.

Нові суми штрафів. Фото: скріншот YouTube-відео.
Нові суми штрафів. Фото: скріншот YouTube-відео.

Але є одне велике "але"

Попри всі ці юридичні викладки, самі військові такі тлумачення називають хибними. Речник Сухопутних військ ЗСУ Віталій Саранцев заявив прямо:

"Твердження про те, що після 17 липня 2025 року ТЦК не можуть штрафувати за неоновлення даних — неправдиві. Штрафи за порушення правил військового обліку залишаються чинними".

Більше того, у ЗСУ попереджають: поширення таких заяв у публічному просторі лише розслабляє суспільство і може призвести до хвилі нових штрафів. Адже закон продовжує діяти, і відповідальність ніхто не скасовував.

До того ж, навіть якщо терміни адмінпокарання минули, це не гарантує, що порушників не можуть оголосити в розшук чи викликати для уточнення даних. ТЦК усе ще мають інструменти для впливу.

TЦК
TЦК

Який вихід?

У Збройних силах наголошують: єдиний шлях уникнути проблем — самостійно з’явитися до ТЦК й оновити дані. У такому разі штраф буде вдвічі менший — 8500 гривень замість 17 тисяч.

Читайте також:

Скасування примусової мобілізації: у Раді пропонують прибрати агресивний підхід ТЦК.

ТЦК не мають права перевіряти документи на вулиці: хто насправді може це робити.